Primăria Brașov a fost astăzi gazda unei noi întâlniri a reprezentanților autorităților județene, locale, ai ADR Centru, organizațiilor non-guvernamentale, agențiilor de dezvoltare județene și locale și a unor reprezentanți ai comunității de bicicliști, pentru stabilirea etapelor necesare implementării proiectului de construirea unor piste de biciclete care să lege, într-o primă etapă, localitățile din zona metropolitană, după care proiectul să fie replicat la nivelul întregului județ.
Primarul Brașovului a vorbit despre importanța includerii transportului cu bicicleta, ca una din axele principale, în varianta actualizată a Planului de Mobilitate Urbană Durabilă, care va trebui adaptat la așteptările cetățenilor pentru un Brașov „verde”. În același timp, pistele trebuie proiectate ținând cont de mai mulți factori, de la realizarea ei tehnică - de exemplu stabilirea unor standarde de dimensiuni, marcaje, semne de circulație, la identificare și consultarea celor care vor fi viitorii utilizatori, fie ei persoane care au nevoie de bicicletă pentru a ajunge din localitățile de domiciliu la locurile de muncă, fie cei care utilizează bicicleta pentru agrement. Din acest punct de vedere, traseele propuse trebuie să răspundă și nevoilor de eficiență pentru cei care utilizează bicicleta ca mijloc obișnuit de locomoție, și ofertante pentru bicicliștii de agrement, dar și să ofere condiții de siguranță tuturor celor care le utilizează, se arată în comunicatul citat.
|