Fii la curent cu ultimele ştiri din judeţul Braşov, urmăreşte emisiuni de dezbatere pe teme politice, sociale, economice dar şi divertisment. Nova TV & Nova FM - Tu Contezi! *** [email protected] *** PROGRAMELE NOVA TV SUNT RECEPŢIONATE DIGITAL SI ANALOGIC ÎN REŢEAUA RDS - RCS * * * Totul despre pensia Dumneavoastră! Prin CABINETUL DE CONSULTANŢĂ PENSII, acordate de IOAN PAMPARĂU! * * * Consultaţiile se acordă individual pe bază de programare telefonică la 0799 381 924, email [email protected] şi se vor realiza la sediul Televiziunii NOVA din Braşov, str. Alex. Vlahuţă, nr. 8, lângă ITC ***

Harta cititului în Europa: Unde se citește cel mai mult și cel mai puțin?

Harta cititului în Europa: Unde se citește cel mai mult și cel mai puțin?
(0 voturi)
Marţi, 11 Martie 2025
O hartă recent publicată de Eurostat (2022) ne oferă o perspectivă clară asupra obiceiurilor de lectură din Europa. Imaginea ilustrează procentul populației care a citit cel puțin o carte în ultimele 12 luni, iar diferențele dintre țările europene sunt izbitoare.

Cei mai mari cititori ai Europei
Elveția se află pe primul loc, cu 81% dintre locuitori care au citit cel puțin o carte în ultimul an. Nu este surprinzător faptul că și țările nordice, precum Suedia (71%), Finlanda (70%) și Danemarca (72%), sunt în fruntea clasamentului. Aceste țări sunt recunoscute pentru sistemele lor de educație performante și pentru investițiile în cultură și biblioteci publice.

Alte țări cu un procent ridicat de cititori sunt Germania (67%), Olanda (65%) și Franța (62%), ceea ce demonstrează o tradiție culturală solidă în aceste regiuni.

România - Pe ultimul loc în Europa
Din păcate, România ocupă ultima poziție pe această hartă, cu doar 30% dintre cetățeni care au citit o carte în ultimul an. Acest procent alarmant reflectă o problemă profundă legată de educație, accesibilitatea cărților și promovarea lecturii în rândul populației.

Alte țări din sudul și estul Europei se află, de asemenea, la un nivel scăzut: Italia (35%), Grecia (38%) și Bulgaria (38%). Aceste procente ridică întrebări despre politicile educaționale și interesul față de lectură în aceste regiuni.

Ce factori Influențează nivelul de lectură?
Diferențele semnificative dintre țări sunt influențate de mai mulți factori:

Educația – Țările cu sisteme educaționale performante pun un accent mai mare pe lectura în școli.
Accesibilitatea cărților – Țările cu rețele extinse de biblioteci publice gratuite au un număr mai mare de cititori.
Cultura lecturii – În unele țări, cititul este o activitate obișnuită, integrată în stilul de viață al oamenilor.
Tehnologia și consumul media – În statele unde social media și televiziunea sunt principalele surse de informare, cititul scade.

Cum Putem Crește Interesul pentru Lectură?
Pentru a schimba această situație, sunt necesare măsuri concrete:

- Promovarea lecturii prin campanii naționale și locale.
- Crearea unor biblioteci moderne și accesibile.
- Subvenționarea cărților pentru a le face mai accesibile.
- Încurajarea lecturii în școli, nu doar ca obligație, ci ca activitate plăcută.

Concluzie
Această hartă este un semnal de alarmă pentru țările cu un procent scăzut de cititori, în special România, care trebuie să ia măsuri pentru a încuraja lectura. Într-o lume dominată de tehnologie și informație rapidă, cititul rămâne un pilon esențial al educației și dezvoltării personale.

Dacă vrem să ne îmbunătățim viitorul, trebuie să începem prin a citi mai mult!

Cristian Radu  


Articole similare:
Articole mai noi:
Articole mai vechi:

Hits: 61
 
< Precedent   Următor >
http://www.hotelmiraj.com

Materiale video recente

Emisiune 15 martie

(BV-01-ADE)
Emisiune 15 martie
Jurnal 14 martie

(Ştirile Nova)
Jurnal 14 martie
Emisiune 14 martie

(Punctul pe I)
Emisiune 14 martie
Emisiune 13 martie

(Poveşti din Braşov)
Emisiune 13 martie

Hart Hotel